המכונית

המכונית היא כלי הרכב הפופולרי ביותר בעולם. היא כלי רכב יבשתי בעל מנוע וארבעה גלגלים שתפקידו הוא להסיע נוסעים או לשאת מטען, בהתאם לסוג המכונית ותפקידה. קשה להגדיר מהי מכונית באופן מדויק, כיוון שכל מכונית כיום היא בעלת מאפיינים ייחודים משלה, אך באופן כללי מכונית היא כלי רכב בעל מנוע בעירה פנימית, יש לה ארבעה גלגלים והיא יכולה בדרך כלל לשאת עד ל-15 נוסעים, בהתאם לסוג המכונית ולגודלה.

ההיסטוריה של המכונית

כלי הרכב הראשון שהונע באמצעות מנוע היה תלת אופן בעל מנוע קיטור בעל שני צילינדרים. תלת אופן זה הומצא בשנת 1770 על ידי קפטן ניקולס קנו הצרפתי. המנוע אפשר לכלי הרכב הזה לנוע במהירות של ארבעה קילומטר לשעה למרחק של כמה מאות מטרים. במאה השנים שלאחר מכן פותחו בצרפת כלי רכב נוספים שהיוו את הבסיס לבניית המכונית של היום, אלו מוצגים כיום במוזיאון הטכנולוגיה של פאריז.

במאה ה-19 הומצא מנוע הבעירה הפנימית. הצרפתי ז'אן אטיין לנואר הצליח בשנת 1962 לליצור כלי רכב בסגנון כרכרה שמונע על בסיס מנוע גז והופעל על ידי מערכת היגוי שהותקנה בתוך הכרכרה. באוסטריה הומצא באותה התקופה המאייד הראשון על ידי זיגפריד מרכוס. מרכוס פיתח מערכת מבוססת חשמל שסיפקה את ההצתה הדרושה להתחיל את הגיבוש של תערובת האוויר והדלק. המכונית הראשונה הזו מוצגת כיום במוזיאון הטכנולוגי בוינה.

ב-1885 אחרי שנים ארוכות של מחקר ונסיונות רבים עם פיתוח מנועי מכוניות הצליח הגרמני ניקולאס אוטו להפעיל מנוע ארבע פעימות על אופניים ובכך להפוך אותם לאופנוע הראשון. מכאן ואילך הואצה התפתחות המכונית ובסוף המאה התשע עשרה כבר נראו על הכביש מכוניות קטנות בסגנון תלת אופן עם מנוע ארבעה פעילות עם צילינדר בנפח של 958 סמ"ק.

בשנות התשעים של המאה ה-19 עבר הפיתוח של מכוניות גם אל ארצות הברית והוקמה בה חברת אולדסמוביל שהייתה החברה הראשונה שהקימה קו ייצור של מכוניות. הנרי פורד, ראש האימפריה של מכוניות פורד, החליט גם הוא להקים חברה ולפתוח קו ייצור ומכאן השאר היסטוריה. המכוניות הראשונות בעלות המראה של מכונית כפי שאנחנו מכירים אותה היום היו מדגמי קאדילאק ואסטון מרטין. מאוחר יותר, בשנות ה-30, פותחה בגרמניה החיפושית הראשונה של חברת פולקסווגן.

מרכיבי המכונית העיקריים:

מנוע המכונית הוא המרכיב העיקרי במכונית והוא זה שלמעשה יוצר את האפשרות להניע את המכונית קדימה. מנוע המכונית הוא מנוע בעירה פנימית שמופעל על ידי בנזין או סולר, מנוע דיזל או מנוע גז טבעי. מנוע המכונית מורכב מבוכנות שנדחפות כלפי מטה במהלך השריפה של חומר הבעירה. חומר זה נוצר מעירוב של דלק וניצוץ חשמלי. תנועת הבוכנה מועברת לגלגלים באמצעות תמסורת.

תיבת ההילוכים היא עוד מרכיב חשוב בכל מכונית. התיבה היא זו שמווסתת את תנועת המכונית ויוצרת את האפשרות לזוז אחורה, קדימה, לנעול את הגלגלים, לבצע סיבובים וכו'. הרדיאטור הוא עוד מרכיב חשוב והוא פועל במכונית כדי לקרר את המנוע. מבלי שהרדיאטור יפעל המכונית תתחמם והמנוע יישרף. מרכיבים חשובים נוספים הם הגלגלים, הדלתות, מערכת ההיגוי, המראות, תא המטען ועוד.

Comments are closed.