פורד

פורד

חברת פורד היא יצרנית כלי הרכב האמריקאית המובילה ביותר בעולם ויצרנית הרכב הגדולה בארצות הברית. בשנת 2005 הייתה חברת פורד במקום השני בדירוג מכירות כלי הרכב, לאחר ג'נרל מוטורס. היום היא נמצאת בחמישיה הראשונה יחד עם טויטה, פולקסווגן ויונדאי. המכונית הנמכרת ביותר של פורד היא מכונית הפיק אפ טרק, טנדר שמזוהה מאד עם תרבות הרכב האמריקאית והפך לסממן תרבותי של ארצות הברית השורשית והכפרית. בכל שנה נמכרות מיליוני מכוניות פיק אפ בארצות הברית וברחבי העולם.

ההיסטוריה של החברה

חברת פורד נולדה בשנת 1903. היא הוקמה על ידי הנרי פורד, אמריקאי ממישיגן שהיה מהנדס כלי רכב וביקש להפוך ליצרן רכבים. הוא גייס מספר שותפים והקים מפעל במישיגן. פורד היה המהנדס הראשי של המפעל ויחד עם צוות העובדים הוא פיתח את המכונית הראשונה שלו. מכונית זו נמכרה במהירות – תוך חודש מהקמת המפעל, וזה היה סממן להצלחה הצפויה. בתחילת הדרך ייצר הנרי פורד בעיקר מכוניות פשוטות וזולות, כדי למכור אותן בכמויות גדולות לקהל הרחב. רעיון זה נובע מהרצון של פורד להקים חברה אמריקאית שתיצור מכוניות לכל המעמדות ולא רק למעמד הגבוה.

בשנת 1913 הכניס הנרי פורד למפעל את שיטת פס הייצור הנע, שיטה שהפכה את עולם התעשייה ועשתה בו מהפכה של ממש. פורד הנחה את עובדיו לעבוד מול פס הייצור כאשר חלקי המכונית עוברים מתחנה לתחנה ובכל תחנה מתבצע שלב נוסף בהרכבת המכונית. התוצאה הייתה ייצור מהיר ויעיל יותר שאפשר הוזלה של מחירי המכוניות.

בשנת 1908 הציגה פורד את דגם מודל טי. המודל הזה היה זול במיוחד בזכות השימוש בפס הייצור הנע. בסופו של דבר המחיר של המכונית ירד גם למאתיים דולרים בלבד. מנוע המכונית היה בעל ארבעה צילינדרים. המודל הזה הפך למודל פופולרי שזכה לאדפטציה בדגמים שונים ביניהם הסדאן והקופה. מודל הטי הוא אחד המודלים החשובים בהיסטוריה של המכוניות בעולם.

בשנת 1925 רכשה חברת פורד את לינקולן שהתמחתה ברכבי יוקרה. לאחר מכן ייסדה גם את חטיבת המרקורי שייצרה מכוניות במחירים בינוניים. בשנות החמישים נכדו של הנרי פורד לקח את הניהול של החברה על כתפיו וייסד את פורד אירופה. מאוחר יותר השתלטה החברה גם על מותגי המאזדה והיגואר, לנד רובר, וולוו ואסטון מרטין. בשנים שיחלפו תמכור החברה מותגים מסוימים בעקבות המצב הכלכלי הקשה.

הדגמים החשובים של פורד

קשה למנות את כל הדגמים של פורד כיוון שהחברה היא אחת המצליחות בעולם ומכירותיה מכל סך הדגמים השונים מגיעות למיליארדים. בין הדגמים המוכרים של החברה ניתן למצוא את הפורד פוקוס, פורד פיאסטה, פורד מוסטנג, סדרת הטנדרים אף 150, סדרת רכבי השטח ביניהם ניתן למצוא את דגמי האקספלורר והקוגה, פורד מונדאו, טרנזיט, ארוסטאר ועוד.

Comments are closed.