קיה מוטורס

חברת קיה מוטורס היא חברה דרום קוריאנית שמייצרת כלי רכב מאז שנות הארבעים. החברה נמצאת בבעלות קבוצת יונדאי קיה, קבוצה זו הייתה חלק מקבוצת יונדאי הגדולה אבל הפכה לזרוע עצמאית בעקבות המשבר הכלכלי באסיה בשנות התשעים. כיום קיה היא חברת מכוניות שמוזגה יחד עם חברת יונדאי מוטוס והיא מייצרת מכוניות נוסעים. פירוש שם החברה הוא לצמוח מתוך אסיה.

ההיסטוריה של קיה

חברת קיה נוסדה בשנות הארבעים בפרבר של העיר סיאול. היא התחילה את דרכה ביצרנית אופניים וצינורות מתכת. מאוחר יותר, בשנות החמישים שינתה את שמה והחלה לייצר אופנועים ומשאיות. בשנת 1973 ייצרה את המכונית הראשונה תחת שמה – בריסה.

תוך שנתיים החלה גם לייצא את המכוניות שייצרה לכל רחבי העולם. בשנות השמונים חתמה קיה על הסכם עם חברת פורד האמריקאית. השתיים החליטו לייצר דגמים ישנים של חברת מאזדה. הדגם הראשון היה דגם פרייד שבוסס על מאזדה 121. המהלך הזה היה מהלך מוצלח מטעם החברה שהגדילה בסוף שנות השמונים שלה את מערך הייצור וסך הייצור הגיע ללמעלה ממיליון כלי רכב.

בשנות התשעים החלה קיה לייצא את הפרייד לאירופה. הייצוא המשיך עם דגם המנטור הקומפקטי ועם דגם ספורטאז'. שניהם יצאו בשנים 1994-1995. בסוף שנות התשעים בעקבות המשבר הפיננסי באסיה הגיעה קיה לפשיטת רגל. כתוצאה מכך התמזגה בשנת 1998 עם יונדאי מוטורס והפכה לחברה בת של קבוצת יונדאי קיה. עם השינוי השיקה החברה דגם מיני ואן ראשון בשם קרניבל. מאוחר יותר הושקו גם דגמי הקארנס והקלארוס – משפחתית גדולה שלא זכתה להצלחה רבה.

בשנת 2002 הגיע סך הייצור של החברה ל-10 מיליון מכוניות והוצג גם רכב שטח חדש בשם סורונטו. הרכב הזה הזניק את מכירות החברה והיא זכתה להצלחה ברחבי אירופה. באותה תקופה השיקה גם את דגם הסדאן "סראטו" אבל דגם זה לא זכה להצלחה גדולה בעולם. בסופו של דבר דגם הריו והסיד שהוצגו בסוף העשור הקודם היו המצליחים של החברה בשנים האחרונות.

בשנים האחרונות ממשיך פיתוחה של קיה והיא פותחת מפעלים בכל רחבי העולם. בין היתר פתחה החברה לפני מספר שנים מפעל גדול בסלובקיה כדי לחזק את הקשר עם השוק האירופאי.

Comments are closed.