מאזדה

מאזדה היא חברה יפנית מובילה לייצור כלי תחבורה. החברה שממוקמת כיום בהירושימה, נשלטת על ידי חברת פורד האמריקאית. נכון לשנת 2007 ייצרה החברה כ-1.3 מיליון כלי רכב בשנה. דירוג פורצ'ן העולמי לשנת 2001 מיקם את חברת מאזדה במקום ה-357.

מאזדה החלה את דרכה כחברה לכלי עבודה וציוד לתעשייה שנוסדה ב-1920 וקיבלה את השם טויט קורק קוגיו. החברה ייצרה בשנות השלושים את כלי הרכב הראשון שלה – קטנוע תלת גלגלי בשם מאזדה גו. במלחמת העולם השנייה ייצרה החברה גם כלי נשק. את המכונית הראשונה שלה ייצרה רק בשנות השישים, דגם ה-R360 שלה. לאחר מכן ייצרה דגם נוסף בשם מאזדה קרול. בשנות השמונים לאחר שזוהתה בעיקר עם שם הדגמים מאזדה, הוחלף שמה של החברה באופן רשמי לחברת מאזדה.

בשנות התשעים רכשה חברת פורד שליטה במאזדה. נתחי השליטה של פורד בחברה הלכו ותפחו וכיום יותר משליש מהחברה שייך לפורד האמריקאית. המצב הכלכלי הקשה של מאזדה בשנות התשעים הוא שהוביל ליוזמה זאת מצד פורד והיא מינתה את מארק פילדס, מנהל מטעמה, לטיפול בחברת מאזדה. פילדס הצטיין בשיקום החברה ובפיתוח של דגמים חדשים שמתבססים על דגמי פורד לצד דגמים של פורד המתבססים על דגמי מאזדה. שיתוף הפעולה הזה מוביל כיום להצלחה מסחררת של שתי החברות.

ייחודה של מאזדה

חברת מאזדה היא ייחודית בכך שהיא מייצרת מכוניות סדרתיות המונעות במנוע ונקל. היא גם הותיקה בקרב החברות המציעות את הפיתוח הזה. בשנת 2002 הציגה חברת מאזדה את אחד הדגמים הכי מצליחים שלה – דגם המאזדה 6. הדגם הזה היווה זינוק עבור החברה שהחלה לייצר דגמים בעלי עיצוב מיוחד ודינמי עם הקפדה על הפרטים הקטנים ועל נוחות הנהגים. ייצור דגמים אלו נכנס תחת קטגוריית ה-zoom zoom.

החל משנת 1992 מייבאת חברת דלק מערכות רכב את דגמי מאזדה גם לישראל. בשנת 2009 הפכה מאזדה לספקית המכוניות בעלת נתח הרכישה הגדול ביותר בישראל כאשר דגמי המאזדה 6 והמאזדה 3 הם הפופולריים ביותר של החברה כאן בארץ. אירוע מיוחד קרה בשנת 2008 כאשר חברת דלק מוטורס דרשה מכל נהגי המאזדה 3 בישראל להגיע למוסכי החברה ולבדוק האם ישנה תקלה במערכות החשמל במכונית. קריאה זו בוצעה בתיאום עם חברת מאזדה העולמית שגילתה ליקוי בייצור המכונית. המכוניות הבעייתיות תוקנו והפופולריות של מאזדה בישראל לא נפגמה בעקבות הסיפור הזה.

Comments are closed.