מרצדס-בנץ – תוצאותיו של איחוד היסטורי

חברת מרסדס בנץ היא חברה גרמנית ותיקה ומצליחה מאד בתחום ייצור המכוניות, המשאיות והאוטובוסים. החברה נוסדה בשנת 1926 על ידי שתי יצרניות גרמניות – דיימלר מרצדס של המהנדס גוטליב דיימלר, אחד מהראשונים שייצרו מכוניות כפי שאנחנו מכירים אותן כיום וחברת בנץ של הממציא קרל בנץ. החברה יושבת בעיר שטוטגרט ומחזיקה בה גם את מוזיאון מרצדס.

ההיסטוריה של מרצדס בנץ מתחילה עוד בשנת 1886. הממציא קרל בנץ יצר אז תלת אופן עם מנוע שנחשב למעשה למכונית הראשונה שתועדה בהיסטוריה. המנוע היה מנוע בנזין ארבע פעימות והדגמים שבנץ תכנן באותה תקופה נמכרו בכמויות נכבדות. גוטליב דיימלר היה בתחילה מתחרו של בנץ כאשר גם הוא ניסה לפתח כלי רכב ממונעים באותה תקופה. שיתוף הפעולה ביניהם החל רק בשנות העשרים כאשר המשבר הכלכלי בגרמניה שלאחר מלחמת העולם הראשונה היכה שורשים בשני המפעלים של שני הממציאים ובוצע איחוד בין החברות. המכונית הראשונה של דיימלר כונתה מרצדס וכך הפך שמה של החברה למרצדס בנץ.

חברת מרצדס בנץ החלה לייצר מכוניות חזקות ואיכותיות במיוחד. הן היו הראשונות שיוצרו עם מיטב הטכנולוגיה של התקופה, באיכות גבוהה מאד ועם גימורים יוקרתיים גם כאשר מדובר במכוניות לשימוש משפחתי. הן היו המכוניות ששימשו ראשי ממשלות, בכירי שלטון ואפילו את הקאנצלר אדולף היטלר. בזמן מלחמת העולם השנייה הפסיק ייצור המכוניות הפרטיות והחברה גויסה לייצור מטוסים וכלי רכב צבאיים.

מרצדס בנץ לאחר מלחמת העולם השנייה

בתקופה שלאחר המלחמה שוקמו המפעלים שהופצצו במהלך המלחמה וייצור המכוניות חודש. בתחילה ייצרה החברה בעיקר טנדרים ולאחר מכן חודש גם פס הייצור של המכוניות הפרטיות. בשנות החמישים בלטו דגמי ה-180 שהיו מכוניות הסדאן המוכרות של מרצדס. לאחר מכן יוצרו גם מכוניות ספורט ומכוניות מרוצים מדגמי SL ו-SLR. שני הדגמים האלו נחשבים עד היום לדגמים קלאסיים של החברה. החל משנות השישים התמקדה החברה בעיקר בייצור של מכוניות יוקרה.

בסוף שנות התשעים הושקה לאחר שנים של ייצור מכוניות גדולות ויוקרתיות גם מכונית קומפקטית אחת. סדרה זו כונתה מרסדס A והתאפיינה בגימורים יוקרתיים לצד בנייה של דגם קומפקטי נוח. לצערם של אנשי הנהלת החברה הסדרה נכשלה במבחני הכביש לאחר אירוע מיוחד בו התגלה שהמכונית מתהפכת בקלות רבה מאד. לאחר מכן התאימה החברה לדגמי ה-A מ מערכת בקרת יציבות שפתרה את הבעיה.

בישראל דגמי החברה הינם פחות פופולריים ויש כאלו שטוענים שזאת בגלל העובדה שמדובר בחברה גרמנית ששיתפה פעולה עם המשטר הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה. אם זאת, ברחבי העולם נחשבת מרצדס בנץ לחברה המצליחה והותיקה ביותר, שממשיכה להוביל במצעדי המכירות ולהציג שילוב של חוזק ויוקרה.

Comments are closed.